Incluziunea începe acasă

„Incluziunea începe acasă”

În cadrul proiectului S.M.I.L.E.- Schools Make Inclusion a Living rEality!/ Școlile fac incluziunea o realitate viabilă! ! Programul de Educație, Burse, Ucenicie și Antreprenoriatul Tinerilor în România Finațat prin Granturile SEE- Mecanismul Financiar 2014-2021 s-au desfășurat activități în parteneriat cu părinții care au avut ca scop conștientizarea importanței educației parentale și oferirea de modele adecvate dezvoltării armonioase a copiilor.

Ei au fost „provocați” să conștientizeze faptul că „meseria” de părinte se învață destul de greu deoarece nu există rețete, iar multitudinea modelelor preluate din diferite surse nu ne garantează succesul. Cu toate acestea este cea mai frumoasă „meserie” care atunci când este bine făcută îți aduce cea mai mare satisfacție: sentimentul de mândrie că ai reușit să plăsmuiești un suflet bun, curat, întruchipat în ceea ce se numește FERICIREA.