Împreună suntem mai puternici!

 „Împreună suntem mai puternici!”

Activitățile realizate împreună cu elevii școlii noastre în cadrul proiectului S.M.I.L.E.- Schools Make Inclusion a Living rEality!/ Școlile fac incluziunea o realitate viabilă! Programul de Educație, Burse, Ucenicie și Antreprenoriatul Tinerilor în România Finațat prin Granturile SEE- Mecanismul Financiar 2014-2021 au avut ca scop favorizarea relațiilor sociale pozitive și egalitare prin stimularea stimei de sine, precum și optimizarea interacțiunilor dintre elevi, cunoașterea și înțelegerea propriei culturi prin identificarea diferențelor și asemănărilor culturale dintre români, rromi și maghiari.

Elevii și-au îmbunătățit capacitatea de comunicare datorită interacțiunilor generate de activități, fapt care a dus la creșterea stimei de sine. Elevii au învățat să fie empatici unii cu ceilalți, acceptându-și reciproc trăirile și sentimentele. De asemenea și-au dezvoltat cunoștințele cu privire la diversitatea etnică și culturală existentă în comunitatea din care provin, fiind capabili să lege mai ușor prietenii în ciuda diferenţelor dintre ei. Elevii sunt mai conștienți de importanța fiecărei etnii în parte și și-au îmbunătățit capacitatea de comunicare, fapt care a dus la creșterea stimei de sine.